Çalışma Saatleri: Pzt - Cuma 10:00 - 18:00
 Genç Girişimci Desteği

Genç Girişimci Desteği

Genç Girişimci Desteği

Genç girişimci devlet destekleri, yerli ve milli üretime destek vermek amacı ile ön plana çıkmış bir destektir. Çalışmak istediğiniz iş alanı, ileriye dönük fikirler ve hayaller mevcut ise devlet teşvikleri devam ediyor. Devletin vermiş olduğu teşvik ile iş hayatına atılmak isteyen kişiler KOSGEB genç girişimci desteği ile bu hayallerini gerçekleştirebilirler. 

Cari açığı azaltma ve teknolojiyi geliştirme amaçlanır. Türkiye diğer ülkelere nazaran daha fazla genç nüfusa sahip bir ülke olmasından dolayı ekonomiye katkı için önemi büyüktür. Sizlerde ekonomiye kaktı sağlamak istiyorsanız 29 yaşını doldurmadı iseniz devlet desteklerinden faydalanabilirsiniz. 29 yaş altı genç girişimci desteği ile hayatınızda yeni bir dönüm noktası oluşturabilirsiniz. Devletin sağlamış olduğu istisnalardan faydalanarak ileriye dönük hedeflerinize başlayabilirsiniz.

Genç Girişimci Desteği Nedir?

Ülkemizde her geçen gün nüfusun çoğalması, yaşam koşullarının sürekli olarak zorlaşması ve insanoğlunun daha konforlu bir yaşam sürmesi açısından iş kurmak isteyen yüzlerce gencin ön plana çıkması, vergi ve sigorta maliyetleri nedeni ile gençlerin iş kurma açsından cesaretlerinin olmaması girişimci desteğini öne çıkarmıştır. 

Bu gibi nedenlerin önünün geçebilmek adına devlet genç girişimci desteğini devreye koyuyor. Kendi işini kurmak ve başarılı olmak isteyen 18 yaş ile 29 arasında bulunan gençler devlet fırsat sunuyor. Genç girişimci desteği ile 3 vergilendirme döneminden ve 1 yıllık Sosyal Sigortalar Primi (4b) primlerinden muaf tutulacak. Yasaların belirtmiş olduğu şartların sağlanması durumunda genç girişimci desteğinden faydalanarak ticari faaliyetlerde bulunma ve ekonomiye destek sağlama açından önemli adımlar atılır.

Genç Girişimci İstisnaları

Devlet desteğinden faydalanmak isteyen genç girişimcilere genç girişimci adı altında bir takım istisnalara sağlanıyor. Ön plana çıkan genç girişimci istisnaları;

 • Faaliyete başlanılan günden itibaren 3 vergilendirme dönemi elde edilecek kazancın 75 bin lira tutarındaki kısmı gelir vergisine dâhil edilmiyor.
 • 2018 Haziran ayından itibaren 4b kapsamına dâhil sigorta kolunda olanlar ilk kez Bağ-Kur primlerine 1 yıl süre boyunca Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından karşılanacak.
 • Genç girişimci desteği 18 yaş ile 29 yaş aralığında bulunan girişimcilere büyük avantajlar sunuyor. Bu destekten faydalanabilmek için bazı şartların yerine getirilmesi gerekir.
 • Kendi işini kurmak isteyen genç girişimciler ilk planda zorluklar ile karşı karşıya kalabilir. Karşılarına çıkacak zorlukların başında gelir vergisi, stopaj vergisi ve Bağ-Kur primleri gelebilir.

 Genç Girişimci İstisnalarından Faydalanabilecekler?

Genç girişimci istisnalarından faydalanabilmek için bazı şartların karşılanıyor olması gerekir. Gerekli olan şartları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Yasal süre içinde girişime başlamanın bildirilmesi
 • Anonim ve limited şirket hariç olmak üzere, zirai ticari ve meslek faaliyetleri ile ilgili ilk defa gelir vergisi mükellefi olması
 • 18 yaş ile 29 yaş aralığında bulunulması
 • Kendi işinde çalışmak ya da işin başkası tarafından yönetilmesi
 • Ortaklık veya şahıs şirketi olması durumunda işe başlama tarihinden önce ortakların şartları taşımaları
 • Sonradan mevcut bir işletmeye ya da mesleki faaliyetlere ortak olmamak
 • Çalışması durdurulan ya da çalışmaya devam eden bir işletmenin, mesleki faaliyetin eş ya da üçüncü derecede kan bağı bulunan kişilerden devir alınmaması
 • Yabancı uyruklu tam mükellefiyet 

Genç Girişimcilere Tanınan Fırsatlar

Torba yasasında 2018 Mayıs ayında yürürlüğe giren Genç Girişimci Desteği paketi genç girişimciler adına büyük avantajlar sağlıyor. Gençleri ilgilendiren bu pakette yasalarda sağlanan avantajların başında Bağ-Kur desteği ile vergide sağlanan kolaylıklar başı çekiyor. Şahıs şirketi kurulduğunda bu desteklerden faydalanmak isteyen genç girişimciler, iş hayatına atılırken rahat ve özgüvene sahip bir şeklide adım atıyor. Genç girişimci kişilerin kendilerine olan özgüven ile ticari faaliyetlerde başarı olmaları ile ülke ekonomisine de destek sağlamış olurlar.

Genç Girişimci Destek Avantajları

Genç girişimci desteği, 18-29 yaş arasında ticari faaliyette bulunmak isteyen gençleri kapsar. 3 yıllık süreçte yıllık olarak 75 bin liraya kadar olan elde edilecek kazançlar vergiden muaf sayılır.  2022 yılından geçerli olmak üzere en düşük ödenecek Bağ Kur primi 1 601 lira olarak belirlenmiştir. Bağ-Kur desteğine tabi olan gençler, yıllık olarak toplam 19 212 lira tutarında primi devlete ödemezler.

Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur?

Bireysel bir şekilde kurulan küçük ve orta ölçekli şirketler şahıs şirketi olarak adlandırılır. Kurulması ve kapatılması bakımından kolay bir şirkte olan şahıs şirketi aylık ve yıllık olarak ödemesi gerekin vergileri bulunulur.  Bunun yanı sıra defter ve muhasebe ücretleri konusundan diğer şirketlere nazaran daha düşük maliyetli olması tercih sebebidir.

Şahıs Şirketi Kurmak İçin Gerekli Belgeler 

 • Kimlik fotokopisi
 • Vesikalık fotoğraf
 • İkametgâh belgesi
 • İmza beyannamesi
 • Kira kontratı / tapu fotokopisi

Kimler Genç Girişimci Desteğinden Yararlanamaz?

 • 01/06/2018 tarihinden önce işe başlayan girişimci 
 • Anonim ve Limited şirket türlerine ortak olanlar
 • Daha önce vergi mükellefi olan kişiler,  başka şirkette ortaklığı bulunanlar 

Genç Girişimci Desteği Başvurusu 

Genç girişimci desteğinden faydalanmak isteyen kişilerin başvuruda bulunmaları gerekir. Başvuruda bulunurken yapılması gerekli işlemler şu şeklide sıralanır;

 • Genç girişimci desteğine başvuru yapabilmek için interaktif vergi dairesine dilekçe hazırlama
 • Vergi dairesinden dilekçe onaylamasından sonra başvuru sahibine iletilen genç girişimci desteği faydalanabilir belgesi SGK müdürlüğüne teslim edilir.
 • Şahıs şirketi kurulduktan sonra destekten faydalanılacak süreye göre prim borcu mevcut ise SGK müdürlüğünden sildirilir.

18 Yaş Altında Olanlar Destekten Faydalanabilir mi?

Sosyal Güvenlik Kurumu açısından olaya bakıldığında, genç girişimci desteğinden faydalanabilmek için bazı şartların karşılanmış olması gerekir. Bu şartlar arasında yer alan 18 yaş sınırı, bahse konu olun genç girişimci desteği için şartın karşılanamaması nedeni ile faydalanması söz konusu olmaz. Genç girişimci desteğinden faydalanabilmek için üst sınırın doldurulamaması şartı karşılamadığından dolayı geçerli sayılmıyor. 

Mesleki Faaliyete, Mevcut İşletmeye Sonradan Ortak Olma

Mevcut olan bir işletmeye sonradan ortak olma durumu veya mesleki faaliyetlere sonradan katılma durumu söz konusu ise, mükelleflerin tüm şartları sağlamalarına rağmen vergi teşvikinden faydalanmaları söz konusu olmaz. Başka bir işletmenin devir alınması durumunda genç girişimci desteğinden faydalanma söz konusu olduğunda devir alınan kişinin eş veya üçüncü derecede kan bağının olmaması gerekir.

Ölüm halinde eş veya çocukların işyerini devir alması durumunda ölen kişinin teşvik durumuna bakılmaksızın devir alan eş ya da çocuklar istisna için gerekli olan şartları taşımaları halinde 3 vergilendirme dönemi teşvikten faydalanabilir. 

2018 yılından geçerli olmak üzere ticari faaliyetle bulunan kişi, 2019 yılında vefat etmesi durumunda 19 yaşından büyük çocuğu işletmeyi devir alabilir. Vergi teşviki açısından şartları taşıması halinde 29 yaşına gelinceye kadar genç girişimci teşvikinden tam olarak faydalanması mümkündür.

Haksız Teşvikten Faydalanan Kişinin Tespiti Halinde Neler Yapılır? 

Haksız bir şekilde teşvikten yararlanmış olan kişi tespit edildiğinde, anında kullanmış oldukları teşvikler iptal edilir. Bunun yanı sıra haksız olarak teşvikten faydalanan kişilere prim ve gecikme cezası verilir. Gecikme cezası, sonradan ortaya çıkan bilgilerde yapılan değişiklik nedeni ile yararlanmayacak duruma gelmesine rağmen bildirimde bulunulmadığı için ilgili kişiye ceza verilir. 

Şayet girişimci bir ruhunuzun olduğunu varsayıyorsanız, online satış yapma düşünceniz mevcut ise e ticaret ile kısa sürede mağazanızı açarak ister yerel anlamda isterse global olarak satışlar yaparak ticari faaliyetlerde bulunabilirsiniz.

 

 

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Mesaj Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir