Çalışma Saatleri: Pzt - Cuma 10:00 - 18:00
 Mali Müşavirlik Hizmeti Nedir?

Mali Müşavirlik Hizmeti Nedir?

Mali Müşavirlik Hizmeti Nedir?

İşletmelerin geleceği açısından önemli görevler üstlenen serbest muhasebeci mali müşavir, 3568 sayılı meslek kanununda belirtilmiş olan işletmelerin finansal süreçlerine doğru ve kurallara uygun olarak yönetilmesini, denetlenmesini sağlayan, yere geldiğinde ilgili makamlara gerekli belgeleri sunulmasını gerçekleştiren meslek mensubudur.

Diğer bir ifade ile mali müşavir gerçek veya tüzel kişilere ait ya da kurumların ticari faaliyetlerini takip etmesi için bilgiler düzenleyen, analiz gerçekleştiren sermaye ile ilgili bilgileri düzenleyen kişi olarak bilinir.

Sayısal olarak düşünme yeteneği gelişmiş, önemli olarak bilinen finansal kararların sonuçlarını önceden kestirebilen, ekip çalışmasına yatkın gibi birçok özelliklerin mali müşavirlerde bulunması gereken temel özelliklerdir.

Mali Müşavirlik Hizmeti Neleri Kapsar?

Mali müşavirlik hizmetleri genel anlamda birçok hizmeti kapsamaktadır. Genel itibari ile müşavirlik ya da muhasebeci görevlerinden bahsetmek gerekirse;

 • İşletmelerin ya da kişilerin gelir ve giderleri konusunda mali olarak defter tutmak.
 • İşletmelerin ya da kişilerin beyan etmek ile yükümlü olduğu kurumlar vergi, KDV vb. gibi gereken beyannameleri düzenlemek ve imzalamak
 • Sosyal Güvenlik Kurumu ile ilgili işlemleri yapmak.
 • Talep halinde belgelere dayalı olarak inceleme ve denetim yapmak
 • Şirketlerin ya da kişilerin adres değişikliği gibi işlemlerini yapmak
 • Şirketleri ya da kişilerin mali tablolarını hazırlamak, bütçe, iş planı ve finansal tabloları düzenlemek ve rapor çıkarmak
 • Vergi dairesi ile müşavirlik hizmeti verdiği işletme ya da kişiler arasında uzlaşma gerektiren işlemler ya da cezai işlemler gibi konularda tahkim görevi üstlenmek
 • Vergi İdare Mahkemeleri ya da adli yargı alanında uzmanlığa ihtiyaç duyulan konuda bilirkişi vazifesi yapmak
 • Finansal güvenliği korumak adına gerekli kontrolleri yapmak
 • Finansal bilgilerin gizli şekilde yürütülmesini sağlamak, şirket ve şahıs sırlarını muhafaza etmek
 • Tutulan mali kayıtların yürürlükte bulunan kanunlara ve mevzuata uygun olmasını sağlamak
 • Hesap ve iş planları konusunda gerekli bilgileri toplayarak analiz yapmak
 • İşletmelerin bordro vermesi durumunda bordro ile ilgili işlemleri yaparak, gelir ve giderleri takip etmek
 • Vergi iadelerini hazırlamak ve gerekli KDV iadeleri için başvuru yapmak
 • Şirket ve kişilerin vergi planlamasını yaparak zamanında ödenmesi konusunda gerekli tedbirleri almak

Mali Müşavirlik Hizmeti Almak Zorunlu Mudur?

Mali müşavirlik hizmeti almak zorunludur. Bu işlemleri mali müşavirlik hizmeti almadan yapmak istiyorsanız bu durumda bu işlemleri tek başınıza yapmanız ya da bu işlemleri çalışanlarınıza bölüştürmeniz gerekecektir. Yukarıda sayılan işlemler ekstra bilgi ve uzmanlık gerektirdiği için bu hizmetleri yapan mali müşavir ya da muhasebeciden destek almadığınız takdirde bir zaman sonra işleriniz aksayacaktır. Bu aksamalar sonucu hukuki ya da maddi anlamda problemler ortaya çıkacağı için işini bilen ve alanında uzman bir mali müşavir ya da muhasebeciden bu hizmetleri almak daha mantıklı olacaktır.

Mali Müşavirin Ne Gibi Yararı Olur?

Daha önce ticari faaliyette bulunmayan kişiler, ticari faaliyette bulunan kişilerin sorumlulukları ve yapması gerekenler hakkında bir bilgi ve tecrübe sahibi değillerdir. Ticari faaliyette bulunan kişi ve kurumların hem ilk başladıkları anda hem de daha sonraki faaliyet zamanlarında yapmaları gereken birçok işlem ve başvurunun yanında yerine getirmesi gereke birçok sorumluluk vardır. Ticari faaliyetin ve işletmenin büyüklüğüne ya da küçüklüğüne göre yerine getirilmesi gereken sorumluluklarda değişkenlik göstermektedir. Bu sorumlulukları ticari faaliyette bulunan kişiler kimi zaman kendileri yerine getirebileceklerin düşünse de aslında işin içine girince yapılacak iş ve işlemlerin aynı zamanda takip edilecek sürecin düşünüldüğü kadar basit olmadığı anlaşılacaktır.  Herhangi bir zorluk, yaptırım ya da cezalar ile karşılaşmak istemiyor iseniz muhakkak tecrübeli ve bilgili kişilerden İstanbul müşavirlik ya da İstanbul muhasebeci hizmetlerini almanız gerekir.

Mali Müşavirin Faydaları

* Birçok vergiyi doğuran olay vardır. Vergiyi doğuran bu olaylar karşısında yapılacak işlem ve bildirimlerin yanında bir de ödenecek vergi tutarları vardır. Bunlara ilişkin sürecin takip edilmesi ve zamanında gerekli işlemlerin yapılması gerekir. Bu işlemler zamanında ve doğru bir şekilde yapılmadığı takdirde çeşitli ceza ve yaptırımlar ile karşılaşılır. İyi bir mali müşavir sizi bu tür sıkıntılardan kurtaracaktır.

* Mali müşavir sizin ile vergi dairesi arasında oluşan uyuşmazlıklara çözüm bulabilmek amacıyla gerekli başvuruları yaparak sizin adınıza vergi dairesi ile uzlaşma gerçekleştirir. Bu sayede yaptırım ya da cezalardan kısmen veya tamamen kurtulabilirsiniz.

* Özel işletmeniz ile SGK arasındaki organik ilişkiyi en verimli şekilde yöneterek SGK ile ortaya çıkabilecek sorunları önler.

* Aylık ya da yıllık olarak işletmenize ilişkin mali tablo hazırlayarak sizlerin kar zarar durumunuzu somut bir şekilde ortaya koyar.

* Kimi işletmelerde defter tutma zorunluluğu vardır. Bu zorunluluklara uyulmaması halinde çeşitli yaptırımlar öngörülmüştür. Mali müşaviriniz sizin yerinize bu defterleri tutarak sorumluluklarınızı hafifletir ve uygulanabilecek yaptırımların önüne geçer.

İstanbul muhasebecilik ya da İstanbul mali müşavirlik hizmetlerinin önemi ve faydaları sadece bunlar ile de sınırlı değildir. Sizler de İstanbul mali müşavir ya da İstanbul muhasebecisine ihtiyaç duyuyor iseniz musavirlik.net web adresinden bizlere kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Bilgi birikimi ve tecrübemiz ile sizlere en iyi İstanbul müşavirlik ve İstanbul muhasebecilik hizmetlerini sunmak için kendimizi her geçen gün daha çok geliştiriyoruz.

 

 

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Mesaj Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir