Çalışma Saatleri: Pzt - Cuma 10:00 - 18:00
 Ne Kadar Vergi Öderim?

Ne Kadar Vergi Öderim?

Ne Kadar Vergi Öderim?

Ne kadar vergi ödeyeceğiniz tamamen işletmenizin türüne ve hacmine göre değişkenlik göstermektedir. Bir şahıs şirketi ile limited şirketin ödeyeceği vergi türleri farklıdır. Örneğin şahıs şirketlerinin gelir vergisine tabi olma yükümlülüğü bulunurken, bir limited şirket kurumlar vergisi ödemek durumundadır. O yüzden ne kadar vergi ödeyeceğinizi bilmek istiyorsanız öncelikle şirket türünüzün hangi vergiye tabi olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Bu aşamadan sonra ise hangi faaliyeti yürüttüğünüz ve ne kadar gelir elde ettiğiniz çok önemlidir. Şahıs şirketlerinde gelir, sermaye şirketlerinde ise kurum kazancı kavramı bulunmaktadır. Yine şahıs şirketlerinde vergi oranları gelir matrahınıza göre değişirken, sermaye şirketlerinde bu oran sabittir. Kısacası şirketiniz ne kadar çok gelir ederse o kadar vergi ödemek durumundasınız.

Vergiler Nasıl Hesaplanır?

Vergilerin nasıl hesaplanacağını öğrenmek istiyorsanız bu işe yıllarınızı vermeniz gerekebilir. Ancak sizlere vergi kanunlarımızda bulunan vergi türlerinden iki tanesi olan, gelir vergisi ve kurumlar vergisinden kısaca bahsederek ön bilgi oluşmasını sağlayabilirsiniz.

Gelir Vergisi nasıl hesaplanır?

Gelir Vergi Kanunu gereğince gayri safi kazançtan giderler çıkarıldıktan sonra elde edilen tutar üzerinden hesaplama yapılır.

Kurumlar Vergisi nasıl hesaplanır?

Kurumlar Vergisine dair çok merak edilen konulardan biri de Kurumlar Vergisi Nasıl Hesaplanır sorusudur. Kurumlar Vergisinin hesaplanmasında, kurumun ilgili takvim yılı içinde elde ettiği kurum kazancı üzerinden yüzde 22 sinin alınması yöntemi kullanılır. Basit bir örnekle, 1 milyon TL vergi matrahına sahip olan bir kurum, elde etmiş olduğu bu kurum kazancı için 220 bin TL kurumlar vergisi ödeme yükümlülüğüne sahiptir.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Mesaj Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir