Çalışma Saatleri: Pzt - Cuma 10:00 - 18:00
 Ne Zaman Emekli Olurum

Ne Zaman Emekli Olurum

Ne Zaman Emekli Olurum? 

Birçok kişi ne zaman emekli olurum? Emeklilik Şartları Neler? Emeklilik maaşı ne kadar? Sorusunun karşılığını arıyor. İş dünyasında çalışan kesimin cevap beklediği konular her geçen gün artıyor. Çalışma hayatına adım atarak belirli bir süreyi dolduran ve belirtilen prim gün sayısını tamamlayan her fert emekli olabilir. Binlerce kişiyi ilgilendiren emekli yaşı ve maaşı ile ilgili tüm püf noktalarını yazımızda bulabilirsiniz…

İş dünyasında çalışma süresini dolduran tüm çalışanların ortak noktası ne zaman emekli olabilirim ve emekli olduğum takdirde ne kadar maaş alırım sorusu ön plana çıkıyor. Merak edilen konuların detaylarını araştırmak için ilk başvuru yapılan adres e devlet sistemi oluyor. Birçok işlemi internet üzerinden gerçekleştiren vatandaş bu sorularının cevabına da e devlet sisteminden almak istiyor.  Bazı noktalarda istenilen bilgilerin elde edilmesi sorun olurken, daha detaylı bilgi almak isteyenler internet üzerinden araştırma yaparak konuyu detayları ile birlikte öğrenmek istiyor.

Emeklilik Şartları Neler?

Sosyal Güvenlik Kurumu altında sigortalı olarak çalışan tüm kişilerin emekli olabilmeleri için kanun tarafından belirlenen şartları sağlamaları gerekir. Emekli olabilmek için belirli bir miktarda prim ödemesinin yapılması zorunlu olan koşullardan bir tanesidir. Bir diğer koşul ise gerekli olan yaş sınırını tamamlamış olmak gelir. Bunun yanı sıra erken emekli olabilmek içinde aynı şartların sağlanması gerekir. Şayet yaş sınırı tamamlanmış ise diğer şartlarında sağlanması zorunludur.

Emekli olabilmek için başvuruda bulunmuş olan kişi, primlerinin tamamlanmış olması ve bunun yanında hizmet süresinin de eksiksiz olarak doldurulmuş olması emeklilik için yeterli olacaktır. Ön plana çıkarılan şartların sağlanması durumunda erken emeklilik hakkına da sahip olunur. Erken emeklilik durumunda olan kişilerin emekli maaşlarından %5 oranında bir kesinti yapılır. 

Erken emekli olma durumu, 1999 yılından önce sigortalı olarak çalışmaya başlamış olmanız durumunda gereken şartlardandır. Bu tarihten önce sigorta girişi mevcut ise, belirlenen şartların yerine getirilmesi durumunda erken emekli imkânında faydalanılabilir.

Emeklilik Maaşı Ne Kadar?

1999 yılında yapılan son değişikler sonucunda, yapılan son açıklamalar ile yasa ile malullük ve yaşlılık sigortasında ödenen aylıklar ve her ay yapılmış olan tüm ödemelerin toplamı ek ödeme de dâhil olmak üzere toplam tutar 3 500 TL tutarından az olmaması gerekir. Uzun yıllar boyunca Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olarak çalışan kişiler aylık hesaplamalarını kolaylıkla yapabilir.

Sorgulama gerçekleştirmek için: https://uyg.sgk.gov.tr/AylikHesap/  linkine tıklayarak kurumun sitesini giriş yapılabilir. Giriş için geçerli olan TC kimlik numarası ve SSK Sicil Numarasının yanı sıra, baba adı, nüfus ile ilgili gerekli olan tüm bilgileri eksiksiz bir şekilde doldurularak sorgulama yapılabilir. Tüm bilgilerin doğru olarak girilmesinin ardından emekli aylık hesaplama işlemi yapılabilir.

Sosyal Güvenlik Kurumu, çalışan kesime ve emekli olan tüm vatandaşlara gerekli olan bilgileri sunuyor. Vatandaşlara sunulan emekli yaşı ile birlikte maaş hesaplama robotu hizmeti ile istenilen tüm bilgilere ulaşmak mümkün. 

Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesinde emekli olarak yaşamını sürdüren vatandaşlar emekli maaşlarını sorgulayabilir. Sorgulama işlemi yapabilmek için https://uyg.sgk.gov.tr/AylikHesap/  linkini kullanarak giriş yapabilir. Giriş yapılırken TC kimlik numarası ve SSK Sicil Numarası bilgileri ile birlikte nüfus ile ilgili gerekli bilgilerin eksiksiz olarak girilmesi gerekir.  Giriş yapıldıktan sonra sorgulama butonuna tıklanarak istenilen sonuçlara ulaşılabilir. Prim gün sayısının 3600 dan az olmaması gerekir. Şayet prim gün sayısı 3600 dan düşük ise emekli aylık bilgisi görüntülenmez.

Sgk Emeklilik Yaşı Hesaplama İle Ne Zaman Emekli Olabilirim?

Sosyal Güvenlik Kurumu’nda aktif olarak çalışan kişiler ne zaman emekli olabilirim sorusunu cevabını bulmaları için sistemin kişilere sunduğu robotu kullanabilirler. Gerekli bilgilerin sisteme girilmesi ile birlikte net olarak emekli olacağınız yaşınızı öğrenebilirsiniz.

Gerekli olan tüm bilgilerin ilgili alanlara eksiksiz olarak doldurulması ile birlikte sizlere sorulan soruların cevaplarını hayır ya da evet olarak doldurmanız gerekir. Prim ödeme gün sayısı vb tüm bilgilerin girilmesi ile gönder tuşuna basılarak net bir tablo ile emeklilik konusunda bilgilerinizi görebilirsiniz. Ekrana gelen bilgiler ışığında ne zaman emekli olacağınızı öğrenmiş olursunuz.

 

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Mesaj Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir